نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه

بسیاری از دانشجویان آموزش پاورپوینت حرفه ای ندیده اند. به همین دلیل انجام پاورپوینت پایان نامه برایشان سخت و زمانبر است. البته برای یادگیری نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه، همیشه به آموزش حرفه ای نیاز نیست. تنها با رعایت چند نکته ساده، می توانیم یک پاورپوینت پایان نامه با کیفیت عالی بسازیم. ما در این مقاله نکات ساخت پاورپوینت پایان نامه را به شما آموزش داده ایم. همچنین ترتیب مطالب در پاورپوینت پایان نامه را نیز ذکر کرده ایم. پس اگر میخواهید یکبار برای همیشه مشکل ساخت پاورپوینت پایان نامه را حل کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه
آموزش نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه

مدت زمان تخمینی مطالعه: 15 دقیقه

فهرست مطالب

چرا یادگیری نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه برای تمامی دانشجویان ضروری است؟

هرچند نرم افزارهای دیگری برای ارائه مطلب توسط شرکت های مختلف معرفی شده اند، اما هیچ یک به اندازه Microsoft PowerPoint محبوبیت نیافته اند. امروزه همه دانشجویان، اساتید، آموزگاران، مدیران و همه افراد، ترجیح می دهند از این نرم افزار استفاده کنند. بخصوص، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به یادگیری نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه نیاز خواهند داشت، زیرا بیشتر ارائه ها با این نرم افزار انجام می شود.

انجام پایان نامه و ارائه آن، مسئله مرگ و زندگی است. قبولی پایان نامه به معنای دریافت مدرک تحصیلی خواهد بود و مردودی در جلسه دفاع پایان نامه، کار را برای ادامه تحصیل دشوار می کند. به همین دلیل، همه دانشجویان ارشد و کتری و حتی کارشناسی، باید با استانداردهای ساخت پاورپوینت پایان نامه آشنایی داشته باشند.

آموزش نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه در 11 گام

حدود 13% از افراد در جهان، مدرک تحصیلات تکمیلی می گیرند. برای دریافت مدرک تحصیلات تکمیلی، ارائه مطالب در جلسه دفاع پایان نامه ضروری خواهد بود. نرم افزار پاورپوینت، حداقل توسط 90% از افراد برای ارائه مطالب پایان نامه استفاده می شود. اما نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه چگونه است؟ در این بخش به آموزش ساخت پاورپوینت پایان نامه در 11 گام می پردازیم.

آموزش ساخت پاورپوینت پایان نامه
آموزش گام به گام ساخت پاورپوینت پایان نامه

1- تعیین ایده اصلی مطالب پاورپوینت پایان نامه

هر پایان نامه ای، مطمئنا یک هدف، یک تمرکز یا یک ایده کلی دارد. این ایده، معمولا با بررسی موضوع پایان نامه مشخص می شود. طراحی پاورپوینت پایان نامه خود را باید به گونه ای انجام دهیم که این ایده در همه جای آن مشهود باشد. برای مثال، گرافیک اسلایدها را می توانیم با توجه به این ایده تعیین کنیم.

رنگ ها، فونت ها، تصاویر و دیگر جلوه های گرافیکی، باید با ایده ما همخوانی داشته باشند. برای مثال، اگر موضوع پایان نامه ما به محیط زیست و توسعه پایدار مربوط است، رنگ سبز مناسب خواهد بود. همچنین برای بیان خطرات یا مطالب هیجان انگیز، می توانیم از فونت ایتالیک استفاده کنیم. البته باید حواسمان باشد که اسلایدها غیررسمی نشوند.

2- شناخت دقیق مخاطبان

هنگام انجام پاورپوینت پایان نامه، حتما باید در نظر داشته باشیم که مخاطب ما چه کسی است. معمولا، مخاطبان اصلی پایان نامه، کمیته داوران متشکل از اساتید و پژوهشگران دانشگاه هستند. ترتیب مطالب در پاورپوینت دفاع پایان نامه می بایست به گونه ای باشد که درک عمیقی از موضوع به مخاطبان بدهد. بنابراین، هنگام طراحی پاورپوینت دفاع، باید مطالب را از نظر علمی، محتوایی و ظاهری، تا حد امکان خلاصه و شفاف بنویسیم.

3- طراحی قالب پاورپوینت پایان نامه

با توجه به ایده اصلی و نوع مخاطبان، می بایست یک قالب برای پاورپوینت خود برگزینیم. طراحی یا دانلود قالب پاورپوینت، یکی از مهمترین مراحل در نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه به شمار می رود. اگر مهارت یا زمان کافی را برای طراحی نداریم، می توانیم سفارش انجام پاورپوینت پایان نامه خود را به متخصصان ارجاع دهیم. موسسه دانشجو پروژه، با بهره مندی از مجرب ترین طراحان کشور، برای پذیرش سفارش انجام پاورپوینت آنلاین از سوی شما عزیزان آماده است.

4- ساختار بندی متن پایان نامه

پیش از هرچیز، ابتدا باید متن پایان نامه را یک بار کامل بخوانیم. سپس، آن را بر اساس محتوا قسمت بندی کنیم. آن قسمت هایی که بیشترین اهمیت را دارند و باید در ارائه ذکر شوند، انتخاب خواهند شد. آنگاه هر یک از این قسمت ها به صورت متن های خلاصه و ساختاربندی شده که برای یک اسلاید مناسب هستند در می آیند. بدین ترتیب، محتوای لازم برای درج در پاورپوینت را به دست می آوریم.

5- تمرکز هر اسلاید بر یک موضوع

این نکته بسیار اهمیت دارد. هرگاه دانشجویان درباره نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه می پرسند، متخصصان تاکید می کنند که حتما باید به محتوای اسلایدها توجه شود. اگر هر اسلاید فقط روی یک مفهوم تمرکز کند، آنگاه کمیته داوران می توانند مفاهیم را به طور متمرکزتر دریابند. درنتیجه احتمال موفقیت ارائه بالاتر می رود.

 6- طراحی اسلاید خوشامدگویی

رسم ادب آن است که یک تا 2 اسلاید نخست را به نام و یاد خدا و خوشامدگویی اختصاص می دهند. با این روش، ارتباط بهتری با مخاطبان خواهیم داشت. نوع خوشامد گویی باید کاملا رسمی باشد.

7- درج اسلاید معرفی

اسلاید معرفی همیشه در انواع پاورپوینت پایان نامه وجود ندارد، اما جهت اثرگذاری بیشتر، می توانیم آن را اضافه کنیم. در این اسلاید، دانشجو به طور خلاصه و کوتاه، خود را معرفی می کند و درباره پیشینه علمی، حرفه ای، مدرک تحصیلی و تمرکز مطالعاتی اش توضیح می دهد.

8- طراحی دیگر اسلایدها با توجه به ترتیب مطالب

دیگر اسلایدها مرتبط با عنوان، مقدمه، پیشینه پژوهش، روش تحقیق، تحلیل، یافته ها و نتیجه گیری، در این مرحله اضافه می شوند. هر یک از این بخش ها در ساختار پایان نامه ارشد، ممکن است یک الی چند اسلاید (معمولا حداکثر 4 اسلاید) را به خود اختصاص دهند.

9- درج اسلاید سپاسگزاری

پس از پایان اسلاید نتیجه گیری و به عنوان اسلاید آخر، یک اسلاید به عنوان اسلاید سپاسگزاری اضافه می شود.

10- مرور و اصلاح اسلایدها

متخصصان می گویند هر چقدر هم که یک کار حرفه ای انجام گیرد، مطمئنا ایرادات و خطاهایی خواهد داشت. این نکته در مورد نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه نیز صدق می کند. پس از اتمام همه اسلایدها، خوب است دوباره متن آن ها و نوع طراحی شان را به طور کامل بررسی کنیم. همچنین می توانیم چند بار ارائه خود را به طور آزمایشی انجام دهیم و این گونه به ایرادات احتمالی فایل پی ببریم. مقایسه با چند نمونه پاورپوینت پایان نامه دانشگاه تهران یا دیگر دانشگاه های برتر نیز در این زمینه سودمند خواهد بود.

نظر دیگران، به ویژه متخصصان، همیشه باید مورد توجه قرار گیرد. توصیه می شود که فایل پاورپوینت خود را به یک فرد آشنا با جنبه های فنی پایان نامه ارجاع دهیم و نظر او را بپرسیم. موسسه دانشجو پروژه جهت مشاوره پایان نامه و مشاوره رایگان انجام پاورپوینت آنلاین، آماده خدمت رسانی است.

11- تهیه نسخه نمایشی ppsx

فایل های پاورپوینت به طور پیش فرض با فرمت pptx هستند. فرمت pptx معمولا برای ویرایش، ذخیره و ساخت پاورپوینت به کار می رود. با کلیک روی فایل های pptx، صفحه نرم افزار به همراه ابزارها باز خواهد شد. به همین دلیل، توصیه می شود که در کنار فایل pptx، فایل نمایشی یا ppsx را نیز تهیه کنیم. با کلیک روی فایل ppsx، ارائه ما مستقیما به طور تمام صفحه و نمایشی باز خواهد شد.

جهت تهیه فایل، کافی است یک بار دیگر با استفاده از گزینه Save As، به ذخیره فایل خود بپردازیم؛ البته این بار باید فرمت ذخیره را به ppsx تغییر دهیم. با این روش، دیگر ابزارها و نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه مشخص نخواهد بود و در جلسه دفاع، فایل نمایشی سریع تر باز می شود.

دانلود قالب پاورپوینت پایان نامه

انجام پاورپوینت حرفه ای، یک امر تخصصی است که به سطح بالایی از مهارت نیاز دارد. به همین دلیل، دانشجویان معمولا برای طراحی پاورپوینت حرفه ای پایان نامه، با مشکل روبرو هستند. یک راهکار برای این مشکل آن است که سفارش انجام پاورپوینت آنلاین را به متخصصان این کار ارجاع دهیم. ما در موسسه دانشجو پروژه، صفر تا صد طراحی پاورپوینت پایان نامه شما را با بهترین قیمت انجام خواهیم داد.

اگر نیاز به دانلود قالب پاورپوینت پایان نامه دارید، می توانید با تیم پشتیبانی دانشجو پروژه تماس بگیرید. ما مجموعه ای از فایل های نمونه را در این زمینه تهیه کرده ایم و آن ها را به طور رایگان در اختیار همه مراجعه کنندگان عزیز خواهیم گذاشت. با دریافت چند نمونه پاورپوینت پایان نامه از دانشجو پروژه و بررسی آن ها، می توانید با نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه آشنا شوید. ارتباط با ما از طریق تماس تلفنی، ارسال پیام و ایمیل به طور 24 ساعته ممکن خواهد بود.

ترتیب مطالب در پاورپوینت پایان نامه

به طور کلی، ترتیب مطالب در پاورپوینت دفاع پایان نامه شامل موارد زیر خواهد بود. البته چینش دقیق مطالب، به جنبه هایی چون ترتیب متن پایان نامه، ترجیح دانشجو و موضوع پایان نامه نیز بستگی دارد.

ترتیب مطالب در پاورپوینت پایان نامه

1- اسلاید به نام خدا

پیش از هر چیز، خوب است کار خود را با یک اسلاید جداگانه و ذکر نام خدا آغاز کنیم. می توانیم عبارت های «به نام خدا» یا «بسم الله الرحمن الرحیم» را به طور ساده با فونت بزرگ بنویسیم. البته با دانلود مجموعه فونت های بسم الله یا دانلود عکس بسم الله، ظاهر گرافیکی زیباتری خواهیم ساخت.

2- اسلاید معرفی

اسلاید معرفی دانشجو نیز می تواند بعد از اسلاید بسم ا… اضافه شود. این اسلاید شامل نام و نام خانوادگی، راه های ارتباطی، تمرکز مطالعاتی، مدرک تحصیلی و سابقه علمی خواهد بود. البته افزودن آن همیشه ضروری نیست و در صورت تمایل، می توانیم از آن صرف نظر کنیم.

3- عنوان پاورپوینت پایان نامه

وجود صفحه عنوان برای انجام پاورپوینت پایان نامه اجباری است. نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه در صفحه عنوان به این صورت است که (احتمالا پس از نام خدا) به ترتیب نام دانشگاه، رشته تحصیلی، موضوع پایان نامه، نام دانشجو، نام استاد راهنما و تاریخ ذکر می شود. البته این ترتیب گاه می تواند کمی متفاوت باشد، ولی به هر حال، بزرگ ترین سایز فونت می بایست برای موضوع انتخاب شود.

4- مقدمه

اسلایدهای مقدمه بر اساس بخش مقدمه در ساختار پایان نامه طراحی می شوند. در این اسلایدها، ابتدا پیش زمینه و اهمیت موضوع را بیان می کنیم. سپس خود موضوع را شرح می دهیم و پرسش های تحقیقاتی را بیان خواهیم کرد. مهم ترین تحقیقات قبلی و اهداف پایان نامه نیز قابل ذکر خواهند بود.

5- پیشینه پژوهش پایان نامه

در این اسلایدها، با توجه به بخش پیشینه پژوهش در پایان نامه، مهم ترین تحقیقات مرتبط با موضوع خود را مورد اشاره قرار می دهیم. نظریه های گوناگون که در تحقیقات قبلی اشاره شده اند، به همراه نواقص این تحقیقات، مورد توجه قرار می گیرند.

6- روش تحقیق

در این بخش، اشاره می کنیم که آیا از روش های کیفی یا کمی یا ترکیبی برای تحقیق خود استفاده کرده ایم. جامعه آماری، مشارکت کنندگان احتمالی، روش نمونه گیری، ابزارهای مورد استفاده و غیره همگی بیان می شوند. البته پیش از هر چیز، می بایست علت انتخاب روش تحقیق و کارآمدی آن را برای مخاطبان بیان کرده باشیم.

7- یافته های پایان نامه

یکی از مهم ترین نکات که در مورد نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه باید به آن دقت کنیم، طراحی درست و دقیق بخش یافته های پاورپوینت پایان نامه است. در بخش یافته ها، توضیح می دهیم که دستاوردهای پایان نامه ما دقیقا چه بوده اند و به چه نتایج سودمندی دست یافته ایم. بدین منظور، می توانیم درج نمودار در پاورپوینت، استفاده از جدول و دیگر اعداد و ارقام را در نظر بگیریم. البته شلوغ کردن بیش از حد اسلایدها توصیه نمی شود، زیرا بر تمرکز مخاطب، تاثیر منفی خواهد داشت.

8- بحث و بررسی

اسلاید بحث و بررسی در همه ارائه های پایان نامه وجود ندارد. البته ممکن است گاه به یک پاورپوینت پایان نامه بر بخوریم که این اسلاید در آن آورده شده باشد. در این اسلایدها، یافته ها مورد تحلیل بیشتر قرار می گیرند تا معنای عمیق تری از آن ها کشف شود. مقایسه یافته ها با یافته های تحقیقات پیشین و بیان جنبه های منحصر به فرد پایان نامه، از دیگر موارد قابل ملاحظه در این بخش هستند.

9- نتیجه گیری

نتیجه گیری، یکی از آخرین اسلایدها در ارائه پایان نامه به شمار می رود. در این بخش، مواردی چون اهمیت موضوع، مقدمه، یافته ها و دستاوردها به طور بسیار خلاصه و اجمالی ذکر می شوند. خلاصه بودن، یکی از مهم ترین نکات فنی در مورد نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه در بخش نتیجه گیری است. محدودیت های پایان نامه و پیشنهاد برای تحقیقات آینده نیز می تواند در دستور کار این اسلایدها قرار گیرد.

10- منابع پایان نامه

وجود این اسلاید بسیار حیاتی و مهم است. همه منابعی که در طول ارائه مورد اشاره قرار گرفته اند، می بایست با فرمت صحیح در این اسلاید آورده شوند. فرمت های صحیح شامل APA، Harvard، IEEE و غیره هستند.

11- اسلاید تشکر از مخاطبان

در این اسلاید، از مخاطبان بابت حضورشان در جلسه و توجهشان به مطالب سپاسگزاری می کنیم. این سپاسگزاری، روشی محترمانه برای ختم جلسه و ادای احترام به مخاطبان خواهد بود.

12- پرسش و پاسخ

معمولا پس از پایان ارائه، کمیته داوران پرسش هایی را مطرح می کنند. می توانیم یک اسلاید را برای زمان پرسش و پاسخ در نظر بگیریم. محتوای این اسلاید به ترجیحات فردی ما بستگی دارد، اما باید مخاطب را به منظور مطرح کردن پرسش ها تشویق کند. وجود این اسلاید معمولا ضروری نیست.

سفارش ساخت پاورپوینت پایان نامه در دانشجو پروژه

موسسه دانشجو پروژه، یک موسسه جامع خدمات دانشجویی است که انواع خدمات را به همه مراجعه کنندگان، به ویژه دانشجویان ارائه می کند. ما تاکنون بالغ بر 14 هزار پروژه دانشجویی را با جلب رضایت کامل مشتریان به آن ها تحویل داده ایم. انجام پاورپوینت پایان نامه، یکی از پرطرفدارترین خدمات ما به شمار می رود. جهت دریافت مشاوره رایگان یا رزرو وقت جهت مشاوره تخصصی، می توانید همین حالا با پشتیبانان دانشجو پروژه تماس بگیرید.

جمع بندی

تنها با رعایت 11 گام ساده، می توانیم یک فایل ارائه مطلب خوب برای جلسه دفاع پایان نامه داشته باشیم. نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه مطابق با گام های روبرو خواهد بود: تعیین ایده، شناختن مخاطب، طراحی قالب، ساختار بندی متن پایان نامه، تمرکز هر اسلاید بر یک موضوع، اسلاید خوش آمدگویی، اسلاید معرفی، دیگر اسلایدها، اسلاید سپاسگزاری، مرور و اصلاح و تهیه نسخه نمایشی. دیگر اسلایدها متشکل از عناوین درج شده در متن پایان نامه و محتوای خلاصه شده آن ها هستند. امیدواریم با مطالعه این مقاله به راحتی بتوانید یک پاورپوینت حرفه ای برای ارائه پایان نامه خود طراحی کنید.

سوالات متداول در رابطه با نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه

تعداد اسلایدهای پاورپوینت پایان نامه چقدر است؟

زمان دفاع پایان نامه معمولا حدود 30 دقیقه خواهد بود. بنابراین، به طور میانگین، بین 25 تا 30 اسلاید برای فایل پاورپوینت کفایت می کند.

نحوه ساخت پاورپوینت پایان نامه چگونه است و چه ساختاری دارد؟

پاورپوینت پایان نامه شامل بخش هایی مانند اسلاید خوش آمدگویی، صفحه عنوان، مقدمه، پیشینه پژوهش، روش تحقیق، تحلیل داده، یافته ها و نتیجه گیری می شود. جهت انجام پاورپوینت پایان نامه، ابتدا باید متن خلاصه شده از قسمت های مهم پایان نامه در اختیار داشته باشیم و سپس آن را در اسلایدها اضافه کنیم.

هزینه ساخت پاورپوینت پایان نامه چقدر است؟

هزینه سفارش پاورپوینت آنلاین، به عواملی چون تعداد اسلایدها، موضوع پایان نامه، نیاز به خلاصه سازی و فوری بودن یا نبودن بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *