چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم

پروپوزال، متنی است که پیش از انجام پایان نامه ارشد نوشته می شود. هدف از نوشتن پروپوزال، قانع کردن خواننده درباره اهمیت تحقیق اصلی و دستاوردهای آن است؛ اما از کجا می توانیم بدانیم که چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم؟ ما در این مقاله به صورت دقیق و کامل به این سوال پاسخ داده ایم. در ابتدا به معرفی پروپوزال ارشد پرداخته ایم و سپس هدف از نوشتن آن را مطرح کرده ایم. در ادامه یک راهنمای گام به گام در 9 مرحله معرفی کرده ایم که با رعایت این راهنما میتوانید بهترین پروپوزال را بنویسید. همچنین 8 بخش اصلی یک پروپوزال ارشد را به شما معرفی کرده ایم. اگر شما هم برای انجام پروپوزال ارشد خود به مشکل خورده اید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم
چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم – راهنمای گام به گام

مدت زمان تخمینی مطالعه: 18 دقیقه

پروپوزال ارشد چیست؟

پروپوزال، متنی است که پیش از انجام تحقیق یا پایان نامه تهیه می شود و اهمیت انجام پژوهش را نشان می دهد. شما به عنوان دانشجو در پروپوزال خود، باید توضیح دهید که موضوع تحقیق چیست. همچنین باید اهمیت موضوع تحقیق، دستاوردها، نتایج احتمالی و نحوه انتخاب روش تحقیق را بیان کنید.

ساختار پروپوزال ارشد با ساختار تحقیق دانشجویی تفاوت دارد؛ اما اشتراک هایی نیز میان این دو دیده می شود. صفحه عنوان، مقدمه، مرور نشریات (پیشینه پژوهش)، نحوه طراحی تحقیق، روش تحقیق، بودجه مورد نیاز، دستاوردهای احتمالی و منابع، برخی از مهم ترین قسمت های ساختار پروپوزال ارشد هستند. همه تحقیق ها، از جمله تحقیق های علمی، تجاری، انجام پایان نامه ارشد، ممکن است به پروپوزال نیاز داشته باشند. بنابراین، اگر با تحقیقات علمی سروکار داریم، حتما لازم است بدانیم که چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم.

پروپوزال ارشد چیست؟
پروپوزال چیست؟

هدف از نوشتن پروپوزال چیست؟

هدف اصلی از انجام پروپوزال، آن است که محقق، برنامه خود برای انجام تحقیق در آینده را توضیح دهد. در مورد تحقیقات علمی، تجاری و غیر دانشجویی، محقق می خواهد با ارائه پروپوزال، نظر مدیران را جلب کند و از آن ها بودجه بگیرد. برخی پژوهشگران با ارائه پروپوزال می خواهند از ناظران یک سازمان علمی، تاییدیه رسمی دریافت کنند. همچنین ارائه پروپوزال ارشد برای محک زدن توانایی های علمی دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد ضرورت خواهد داشت.

به طور کلی، چرایی و چگونگی انجام تحقیق علمی در پروپوزال بیان می شود. نویسنده پروپوزال، تلاش میکند تا با اشاره به نقص های موجود در تحقیقات قبلی، بیان مباحث داغ یا بیان توانایی خود برای دستیابی به نتایج مهم، اهمیت تحقیق را شفاف سازد. البته اینکه چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم، به مهارت ما نیز بستگی دارد. همه ابزارها، روشها، مقالات مرتبط و حتی محدودیت های تحقیق در پروپوزال تبیین خواهند شد.

به دنبال یک مجموعه حرفه ای برای سفارش انجام پروپوزال ارشد می گردید؟

چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم؟ راهنمای گام به گام

این 9 گام، با توجه به نظر متخصصان امر نوشته شده اند و راهنمای خوبی درباره نحوه انجام پروپوزال ارشد خواهند بود.

1- آشنایی اولیه با ساختار و نحوه نوشتن پروپوزال ارشد

همانطور که برای نوشتن یک تحقیق نیاز است تا با مراحل انجام تحقیق دانشجویی آشنایی داشته باشیم، برای نوشتن پروپوزال نیز پیش از هر چیز، باید با مراحل انجام و چارچوب کلی آن آشنا شویم. خوب است با یک فرد متخصص جهت انجام پروپوزال ارشد خود مشورت کنیم. موسسه دانشجو پروژه، جهت ارائه خدمات مشاوره و انجام پروپوزال ارشد به همه عزیزان آمادگی دارد. ساختار کلی پروپوزال شامل بخش های صفحه عنوان، چکیده، مقدمه، پیشینه پژوهش، روش تحقیق، طرح تحقیق، دستاوردهای احتمالی و منابع می شود. بخش های دیگر مانند بودجه، زمان بندی و غیره نیز گاه بنا به اقتضا افزوده می شوند. همچنین بینش علمی، کنجکاوی و قلم ما در این که چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم اثر می گذارد. بنابراین، باید با بررسی چند نمونه پروپوزال، با فضای کلی پروپوزال نویسی آشنایی پیدا کنیم.

2- انتخاب موضوع پروپوزال ارشد

بسیاری از دانشجویان می پرسند که برای نوشتن پروپوزال از کجا شروع کنم؟ برای نوشتن پروپوزال، باید کار را با انتخاب موضوع آغاز کنیم. جهت انتخاب موضوع، ابتدا می بایست مباحث داغ در رشته تحصیلی خود را به طور دقیق بشناسیم. اساتید معمولا حیطه مطالعاتی خاصی را برای هر رشته تعیین می کنند. در این صورت، دانشجو باید موضوع خود را فقط در محدوده آن حیطه مطالعاتی انتخاب کند.

اگر از داغ ترین مباحث یک رشته تحصیلی یا حیطه مطالعاتی اطلاع نداریم، می توانیم از یک فرد تحصیل کرده که با رشته آشنایی کامل دارد، مشورت بگیریم. همچنین می توانیم مقالات مختلف علمی و دانشگاهی را از وب سایت های جستجوی علمی مانند google scholar جستجو و مطالعه کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله “چگونه موضوع پروپوزال انتخاب کنیم؟” را مطالعه بفرمایید.

3- مطالعه کامل مقالات و تحقیقات مرتبط قبلی

پس از انتخاب موضوع، مقالاتی که دقیقا به آن موضوع یا موضوعات بسیار نزدیک پرداخته اند را به طور دقیق مطالعه می کنیم. با مطالعه این مقالات، درباره جزئیات موضوع انتخابی مان بیشتر آگاه می شویم و بهتر درخواهیم یافت که چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم. همچنین می توانیم موضوعمان را کمی تغییر دهیم و دقیق تر سازیم. علاوه بر آن، با بررسی یافته ها، نتایج، روش ها و دیدگاه های علمی مقالات پیشین، متوجه می شویم که مهم ترین مسائل، چالش ها و نقص های موضوع انتخابی مان چه هستند.

4- یافتن نواقص تحقیقات پیشین

موضوع پروپوزال و پرسش های تحقیقاتی آن، باید بااهمیت و از نظر علمی یا کاربردی سودمند باشند. ضمنا، این پرسش ها نباید به طور مکرر در مقالات پیشین ذکر شده باشند یا نباید پاسخ کاملی برایشان یافت شده باشد. برای آنکه بتوانیم پرسش هایمان را با این ویژگی ها طرح کنیم، ابتدا باید نواقص مقالات قبلی را بشناسیم. درنتیجه، پس از جستجو و دانلود مقالات علمی مرتبط، می بایست آن ها را به طور کامل و به دقت مطالعه کنیم.

5- پیدا کردن یک مسئله و تعیین کردن فرضیه

پس از شناخت نواقص و شکاف های تحقیقاتی، باید یکی از این نواقص را انتخاب کنیم و آن را به صورت یک مسئله واضح در آوریم. مسئله مربوطه به صورت یک یا چند گزاره (فرضیه) یا پرسش تحقیقاتی در قالب چند جمله نوشته می شود. همچنین باید به طور کامل متوجه باشیم که اهمیت این موضوع در چیست و آن را به مخاطب توضیح دهیم.

6- نوشتن مقدمه پروپوزال ارشد

نوشتن مقدمه پروپوزال ارشد، با نوشتن مقدمه تحقیق تفاوت دارد؛ زیرا اهمیت مقدمه در پروپوزال بیشتر است. مقدمه جز نخستین بخش های ساختار پروپوزال ارشد به شمار می رود. این یعنی مخاطب با خواندن آن، می تواند از اهمیت موضوع آگاه شود یا آن را بی اهمیت تلقی کند. در قسمت مقدمه، نکات زیر می بایست حتما مطرح شوند. البته بیان کردن نکات دیگر با توجه به دیدگاه محقق، ممکن خواهد بود.

 • وارد کردن مخاطب به فضای کلی موضوع (یک الی 2 پاراگراف)
 • بیان موضوع و مسئله مورد نظر (معمولا یک الی 3 پاراگراف)
 • ارائه خلاصه تحقیقات قبلی مرتبط با موضوع (معمولا یک الی 3 پاراگراف)
 • بیان شکاف ها و نقص های تحقیقات قبلی (تعداد پاراگراف دلخواه – معمولا حداکثر 3 پاراگراف)
 • بیان کامل و دقیق مسئله و فرضیه ها با جمله بندی مجزا در قسمت آخر

7- تعیین روش تحقیق

بخش روش تحقیق، پس از مقدمه، بیشترین اهمیت را دارد. روش تحقیق، نقش بسیار تعیین کننده ای در اینکه چگونه پروپوزال بنویسیم دارد. در بخش روش تحقیق، توضیح می دهیم که می خواهیم چگونه تحقیق بنویسیم و از کدام روش های تحقیقاتی شناخته شده استفاده کنیم. روش های تحقیقاتی به 2 دسته کلی کمی و کیفی تقسیم می شوند و شامل رویکردهایی چون داده های آماری، نظرسنجی، محاسبات، تحلیلی و تجربی هستند. نحوه جمع آوری نمونه، جامعه آماری، مشارکت کنندگان، داده های ثانویه یا اولیه، اندازه نمونه و روش تحلیل داده همگی در بخش روش تحقیق مطرح خواهند شد.

8- نوشتن طرح تحقیق

در بخش طرح تحقیق، تمامی گام های انجام تحقیق علمی یا انجام پایان نامه ارشد خود را به طور کامل و دقیق توضیح می دهیم. تفاوت طرح تحقیق با روش تحقیق، آن است که در روش تحقیق، فقط روش علمی انتخابی خود به همراه جزئیات را بیان می کنیم؛ اما در طرح تحقیق، کل فرایند تحقیق و گام های آن را توضیح می دهیم. توصیه می شود که برای هر مرحله از تحقیق، چندین راهکار جایگزین را نیز بنویسیم.

9- تکمیل دیگر بخش ها

پس از نوشتن بخش های مقدمه، روش تحقیق و طرح تحقیق، به سراغ دیگر بخش ها می رویم. پیشینه پژوهش، دستاوردها، محدودیت ها، چکیده، صفحه عنوان و منابع، به ترتیب انتخاب های خوبی هستند. البته بهتر است منابع هنگام نوشتن متن پروپوزال ارشد با نرم افزارهای مربوطه درج شوند. بخش هایی مانند بودجه، زمان بندی و غیره در صورت نیاز افزوده خواهند شد.

8 بخش مهم در ساختار پروپوزال ارشد

وجود بعضی از عنوان ها و بخش ها، در همه انواع پروپوزال های ارشد ضروری خواهد بود؛ مانند صفحه عنوان، مقدمه، پیشینه پژوهش، روش تحقیق و منابع. بخش هایی مانند دستاوردها، چکیده، فهرست مطالب و طرح تحقیق نیز به دلیل اهمیت بالا، می توانند به 90% پروپوزال ها اضافه شوند. البته برای انتخاب دقیق بخش ها، ابتدا باید تعیین کنیم که می خواهیم چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم. همچنین موضوع انتخابی ما در این زمینه اثرگذار است.

بخش های مختلف پروپوزال ارشد
8 بخش مهم پروپوزال ارشد

1- صفحه عنوان پروپوزال ارشد

صفحه عنوان، نخستین صفحه از کل پروپوزال به شمار می رود. البته گاه در پروپوزال های فارسی، ممکن است یک صفحه بسم ا… پیش از آن قرار بدهند. ساختار صفحه عنوان در پروپوزال، شبیه به صفحات عنوان در انجام تحقیق دانشجویی یا انجام پایان نامه ارشد خواهد بود و تفاوت چندانی ندارد. موارد زیر حتما باید در این صفحه ذکر شوند:

 • عنوان اصلی یا نام پروپوزال (موضوع)
 • نام نویسنده یا نام دانشجو
 • نام استاد راهنما
 • نام موسسه آموزشی، دانشگاه یا موسسه علمی

معمولا عنوان اصلی با فونت بزرگتر نوشته می شود. در صفحه عنوان، گاه مواردی مانند تاریخ (ماه و سال)، نام خدا، لوگوی دانشگاه یا موارد دیگر نیز درج خواهد شد.

2- چکیده

در مورد پروپوزال هایی که طولانی تر هستند، افزودن قسمت چکیده بسیار سودمند و حتی ضروری خواهد بود. همچنین برخی از اساتید نوشتن چکیده را الزام می کنند. چکیده درست در صفحه بعد از صفحه عنوان قرار می گیرد. این قسمت معمولا بین 5 الی 10 خط طول دارد، اما یک صفحه کامل را به آن اختصاص می دهند. کلیدواژه ها در خط آخر چکیده به صورت مجزا افزوده می شوند.

در بخش چکیده، خلاصه کل پروپوزال شامل اهمیت موضوع، شکاف های تحقیقاتی، خلاصه طرح تحقیق، روش تحقیق و دستاوردهای احتمالی مورد اشاره قرار می گیرد. معمولا چکیده را پس از آنکه دیگر قسمت ها تکمیل شد می نویسند، زیرا می بایست بر اساس دیگر بخش های تکمیل شده باشد.

3- فهرست مطالب

افزودن فهرست مطالب برای همه نمونه پروپوزال ها ضروری نیست، مگر آنکه بسیار طولانی باشند یا استاد این کار را الزام کرده باشد. در فهرست مطالب، همه عناوین به ترتیب همراه با شماره صفحه افزوده می شوند.

4- مقدمه پروپوزال ارشد

مقدمه، نخستین بخشی است که مخاطب با آن روبرو می شود و حکم چهره متن را دارد، زیرا مخاطب از این طریق با پروپوزال آشنا می شود. به طور کلی، باید در بخش مقدمه شرح دهیم که می خواهیم در قسمت های بعد چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم و نیز موضوع تحقیق ما چیست و چگونه انجام خواهد شد. از میان مهمترین موارد قابل ذکر در این قسمت می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • معرفی کلی موضوع تحقیق
 • ذکر مهم ترین تحقیقات انجام شده درباره موضوع
 • بیان اهمیت موضوع
 • بیان پرسش های تحقیقاتی
 • بیان ساختار پروپوزال ارشد و غیره در قسمت های بعد

در مقدمه، می توانیم بگوییم که چه چیز ما را به موضوع انتخابی مان علاقه مند می سازد. همچنین می توانیم اشاره کنیم که چه چیزهایی در تحقیقات قبلی مورد توجه قرار نگرفته اند یا پاسخ کاملی برایشان یافت نشده است. همچنین می توانیم اشاره کوتاهی به دستاوردهای احتمالی تحقیق خود و ارزش های آن داشته باشیم.

5- پیشینه پژوهش یا مرور نشریات

در این بخش، به طور دقیق و کامل به بررسی همه مقالات، کتاب ها و تحقیقات مرتبط با موضوع انتخابی خود می پردازیم. مخاطب باید با خواندن پروپوزال ما، پی ببرد که درک عمیقی از حیطه مطالعاتی مرتبط با موضوع خود داریم. همچنین او باید متقاعد شود که دقیقا می دانیم که می خواهیم چگونه پروپوزال بنویسیم و سپس چگونه تحقیق اصلی را تکمیل کنیم. در بخش پیشینه پژوهش، نباید صرفا آنچه دیگران گفته اند را ذکر کنیم؛ بلکه باید بین نظریه ها، روش ها و مباحث تحقیقات دیگر مقایسه انجام دهیم. همچنین می توانیم به نقاط ضعف و قوت تحقیقات قبلی اشاره ای داشته باشیم.

6- طرح تحقیق و روش تحقیق

دو بخش طرح تحقیق و روش تحقیق، می توانند جداگانه بیایند یا تحت عنوان طرح تحقیق در هم ادغام شوند. در این بخش، ابتدا به صورت خلاصه، اهداف اصلی تحقیق بیان می شود. سپس روش تحقیق (کیفی، کمی، نظرسنجی، داده های ثانویه، محاسبات، شواهد تجربی، توصیفی) بیان می شود. همچنین تمامی مراحل نوشتن تحقیق با ذکر همه جزئیات آورده خواهند شد. مواردی چون جامعه آماری، روش نمونه گیری و ابزارهای مورد استفاده باید در این بخش بیان شوند.

7- دستاوردهای احتمالی

به زبان ساده، در این بخش خواهیم نوشت که تحقیق ما در آینده، برای حوزه مطالعاتی ما یا برای کل جامعه انسانی، چه فوایدی خواهد داشت. همچنین می بایست بیان کنیم که چرا این فواید یا دستاوردها، ارزش تحقیقات را دارند. تحقیق ما می تواند راهکارهای عملی فعلی در حوزه های مختلف مانند مهندسی، سیاست، پزشکی، هنر و غیره را بهبود بخشد. ممکن است تحقیق ما از نظر تئوری و علمی، بینش تازه ای به محققان مربوطه بدهد و مدل ها و نظریه های آن ها را ارتقا دهد. البته میزان ارتقای علمی به این بستگی خواهد داشت که چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم. کمک به تصمیم گیری مدیران ارشد، تغییر باورهای نادرست علمی یا ارائه پایه و اساس برای تحقیقات بعدی، می توانند دیگر دستاوردهای احتمالی باشند.

8- منابع

قسمت منابع در آخرین بخش از پروپوزال قرار می گیرد، اما اهمیت بسیار بالایی دارد. بسیار پیش می آید که اساتید یک پروپوزال عالی را فقط به دلیل ایرادات در قسمت منابع رد می کنند. دستورالعمل ها و استانداردهای بسیار دقیق و سختگیرانه ای درباره منابع وجود دارد. مهم ترین استانداردها و نحوه رفرنس دهی منابع عبارت اند از: سبک APA، سبک هاروارد، سبک IEEE و سبک MLA. جهت درج منابع مطابق با این استانداردها، حتما باید با استاندارد مربوطه آشنایی کامل داشته باشیم. معمولا با استفاده از نرم افزارهای رفرنس دهی مانند مندلی و اندنوت، منابع همزمان با نوشتن متن پروپوزال افزوده می شوند. امکان افزودن دستی منابع نیز هست، اما این کار بسیار زمان بر و خسته کننده خواهد بود.

3 بخش جانبی در پروپوزال نویسی کارشناسی ارشد

بخش های مختلف و متنوعی در انواع نمونه پروپوزال دیده شده اند. نحوه انتخاب بخش ها در پروپوزال ما به این بستگی دارد که بخواهیم چگونه پروپوزال بنویسیم. با توجه به نحوه انجام پروپوزال، بخش هایی مانند برنامه زمانی تحقیق، بودجه، ابزارها و منابع علمی مورد نیاز، ضمیمه، جدول و غیره ممکن است افزوده شوند.

1- برنامه زمانی تحقیق

در این قسمت، مراحل انجام تحقیق خود را همراه با تاریخ (روز، ماه و سال) بیان می کنیم. همه تحقیق ها برنامه زمانی دقیقی ندارند، بنابراین این بخش برای همه ضروری نیست.

2- بودجه

بخش بودجه معمولا در پروپوزال علمی، صنعتی و سازمانی دیده می شود. این بخش در انواع پروپوزال های ارشد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. پژوهشگران جهت متقاعدسازی ناظران، مسئولان و تصمیم گیرندگان و دریافت تامین مالی از آن ها، این بخش را نیز به پروپوزال خود می افزایند. میزان هزینه، لزوم پرداخت هزینه، نحوه محاسبه هزینه و هزینه سفرهای احتمالی، مواد، منابع، و کمک های انسانی در عنوان بودجه لحاظ می شود.

3- ضمیمه و دیگر بخش ها

بخش ضمیمه هنگامی اضافه می شود که حجم توضیحات، محاسبات یا داده ها بالا باشد و امکان افزودن آن ها در متن اصلی را نداشته باشیم. محققان گاه بخش ابزارها و منابع مورد استفاده در طول تحقیق نیز به دلایل مختلف می افزایند. با توجه به حوزه مطالعاتی، انواع بخش های تخصصی مانند محاسبات ریاضی، تحلیل ها و غیره ممکن است اضافه شوند؛ اما این بخش ها چندان رایج نیستند، زیرا هدف از پروپوزال، صرفا متقاعدسازی مخاطبان است.

پاسخ به سوالات متداول دانشجویان پیرامون اینکه چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم

چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم که نمره خوبی بگیریم؟

برای نوشتن پروپوزال ارشد، ابتدا باید بدانیم که هدف از انجام پروپوزال ارشد، قانع کردن مخاطب درباره اهمیت موضوع یک تحقیق، کارآمد بودن روش تحقیق و دستاوردهای آن است. سپس با رعایت ساختار پروپوزال ارشد، به ترتیب همه قسمت های آن را تکمیل می کنیم.

برای نوشتن پروپوزال ارشد از کجا شروع کنم؟

برای نوشتن پروپوزال، ابتدا باید با هدف پروپوزال و ساختار آن آشنا شویم. سپس موضوع پروپوزال را تعیین می کنیم و مقالات مرتبط را می خوانیم. آنگاه پرسش های تحقیقاتی را می نویسیم، مقدمه را تکمیل می کنیم و دیگر مراحل نوشتن پروپوزال را پیش می بریم.

نمونه پروپوزال را از کجا دانلود کنم؟

دانلود نمونه پروپوزال ارشد در شماری از وب سایت های علمی و دانشجویی قابل انجام خواهد بود. موسسه دانشجو پروژه نیز چندین نمونه پروپوزال ارشد را جهت ارائه به مراجعه کنندگان عزیز آماده کرده است که با ارسال پیام، قابل دریافت هستند.

بخش های اصلی در ساختار پروپوزال ارشد چه هستند؟

صفحه عنوان، چکیده، فهرست مطالب، مقدمه، پیشینه پژوهش، روش تحقیق، دستاوردهای احتمالی و منابع، 8 بخش مهم در پروپوزال هستند.

دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش انجام پروپوزال ارشد در دانشجو پروژه

موسسه دانشجو پروژه، یک موسسه جامع خدمات دانشجویی است. انجام پروپوزال ارشد، جز مهم ترین خدمات ما در دانشجو پروژه هستند. شما می توانید با یک تماس یا ارسال پیام، از متخصصان ما سوالات خود پیرامون نحوه نوشتن پروپوزال ارشد را بپرسید. متخصصان ما همه نکات لازم را طی جلسات مشاوره رایگان پروپوزال یا جلسات مشاوره تخصصی، بیان خواهند کرد. همچنین میتوانید برای سفارش انجام پروپوزال ارشد در تمامی رشته ها، با ما تماس بگیرید و یا فرم ثبت سفارش را تکمیل کنید.

25% تحفیف برای سفارش پروپوزال ارشد

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تا به پرسش “چگونه پروپوزال ارشد بنویسیم؟” که بدون شک یکی از مهم ترین سوالات دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد هست، به طور کامل و دقیق پاسخ دهیم. بطور خلاصه میتوان گفت مهم ترین مراحل برای نوشتن پروپوزال ارشد عبارت اندز: آشنایی اولیه با نحوه انجام پروپوزال ارشد، انتخاب موضوع، مطالعه تحقیقات قبلی، یافتن نواقص تحقیقات قبلی، پیدا کردن مسئله، نوشتن مقدمه، تعیین روش تحقیق و تکمیل دیگر بخش ها. همچنین بخش های اصلی در ساختار پروپوزال ارشد به ترتیب عبارت اندز: صفحه عنوان، چکیده، فهرست مطالب، مقدمه، پیشینه پژوهش، طرح تحقیق، دستاوردها و منابع. امیدواریم که این مقاله به شما در نوشتن یک پروپوزال حرفه ای و اصولی کمک کند. اگر این مقاله را مفید دانستید، خوشحال می شویم که آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *